Pravni dokumenti

Home » EDC/HRE material » Pravni dokumenti

Konvencija o zaštiti prava i sloboda (ljudskih prava)

Evropska konvencija o ljudskim pravima je prva konvencija Savjeta Evrope i kamen temeljac svih daljih aktivnosti. Usvojena je 1950. godine, a stupila na snagu 1953. godine. Preduslov za pridruživanje Savjetu Evrope je njena ratifikacija.

Evropski sud za ljudska prava nadgleda primjenu Konvencije u svih 47 država članica Savjeta Evrope. Pojedinci mogu podnijeti žalbu povodom kršenja ljudskih prava sudu u Strazburu, kada su iscrpljena sva pravna sredstva u konkretnoj državi članici. Evropska unija će uskoro potpisati Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, stvarajući tako zajednički pravni prostor u Evropi za preko 820 miliona građana.

Više o ljudskim pravima na internet stranici Saveta Evrope

 

Evropska povelja o socijalnim pravima

Evropska povelja o socijalnim pravima je ugovor Saveta Evrope koji garantuje socijalna i ekonomska ljudska prava. Usvojena je 1961. godine, a revidirana je 1996. godine.

Evropski komitet socijalnih prava upravlja procesom usklađivanja ovih prava u državama članicama, u skladu sa Evropskom socijalnom poveljom, Dopunskim protokolom iz 1988. godine, kao i sa revidiranom Evropskom poveljom o socijalnim pravima.

Kliknite ovdje za cijelu Evropsku povelju o socijalnim pravima

 

Konvencija o pravima djeteta

Konvencija Ujedinjenih nacija o pravima djeteta (obično označena skraćenicama CRC, CROC ili UNCRC) je vrsta ugovora o ljudskim pravima koja uspostavlja građanska, politička, ekonomska, socijalna, zdravstvena i kulturna prava dece. Prema Konvenciji djetetom se smatra osoba ispod 18 godina, ukoliko se po zakonu date zemlje punoljetstvo ne stiče ranije. Više o Konveniciji o pravima djeteta možete pročitati na Vikipediji

Pronađi Konvenciju o pravima djeteta