Otvorena komunikacija

Living Democracy » Parents » MALIŠANI (1 – 3) » Napad hirovitosti » Otvorena komunikacija

< Back


Otvorena komunikacija

Komunikacija se ne odvija samo riječima. Mi takođe i neverbalno komuniciramo sa govorom tijela (izrazi lica, držanje, gestikulacija). Štaviše, ton našeg glasa takođe utiče na to kako ljudi shvataju našu poruku.

Nadalje, 4 različita aspekta poruke (informacija, odnos, privlačnost i samootkrivanje) moraju se uzeti u obzir kada pokušavamo da uspješno komuniciramo.

Zaključak: teško je lako prenijeti poruku na način na koji pošiljalac želi da bude shvaćen, a još je teže primaocu da dekodira predviđeno značenje.

Zato je važno „otvoriti“ našu komunikaciju. Otvorena komunikacija omogućava nam da jasnije istaknemo implicitne aspekte poruke i osigurava da nećemo pogrešno razumjeti jedni druge. Ponekad čak ni pošiljaoci možda ne znaju pravu namjeru prenošene poruke ili ponašanja. Na primjer, bebama i mališanima koji se nijesu u stanju da se nose sa svojim osjećanjima, unutrašnjim stanjima i potrebama često nedostaje mogućnost da ih jasno komuniciraju. Zato je dužnost roditelja i drugih odraslih da to sami otkriju (Primjeri: Da li je dijete bolesno ili gladno? Da li mu nešto uzrokuje bol ili je samo umorno?). Čini se da situacija sa 10-godišnjim dječakom sugeriše da on ne može slobodno da izrazi svoje emocionalno stanje. Stoga je vaš roditeljski izazov da pokušate da razumjeti svoju djecu. Vaši pokušaji kroz otvorenu komunikaciju mogu da vam pomognu da razjasnite skrivena osjećanja vašega sina.

Kako možemo „otvoriti“ našu komunikaciju?

Prvo: Pokažite svojoj djeci šta ste razumjeli ili izvukli iz njihove poruke. Uzdrži se od interpretacije njihovih artikulacija i ponašanja. Samo pružite povratne informacije na osnovu onoga što ste čuli ili videli.

Drugo: Takođe morate otvoreno da iskažete svoja osjećanja, misli, želje i potrebe. Oprezno, nemojte ih izražavati na implicitan način.

Treće: Odvojite dovoljno vremena za dijalog i komunikaciju uopšte. Tako djetetu pokazujete „Važan/na si mi. Zanimaš me ti, tvoje misli, emocije, tvoj život.“ To podstiče dubok osjećaj prihvaćanja i podržava samopouzdanje vašeg djeteta.

O mogućnostima praktikovanja otvorene komunikacije, nastavite da čitate ovdje!