Pokrenite energiju u svojoj školi

Living Democracy » Principals » AKTIVNA ŠKOLA » AKTIVNOST » Pokrenite energiju u svojoj školi

Pokrenite energiju u školi integrisanim programima fizičke aktivnosti i zdravog života.

Izaberite i sprovedite neku drugu aktivnost svakog mjeseca.

 

Ideje
Učenici viših razreda mjere školske površine i obilježavaju stazu za hodanje / trčanje koju će učenici i roditelji koristiti prije škole, a nastavnici tokom školskog dana.
Prostori za skladištenje FV rekvizita reorganizovani su kako bi korisnicima bili prijatniji. Sve kutije su jasno označene. Odbor za aktivnu školu (OAŠ) odgovoran je da prostor bude uredan i da se sva oprema vrati na određeno mjesto.
Oprema i resursi za FV čuvaju se na različitim mjestima u školi. Škola kupuje/dobija donirani pomoćni objekat za pravilno skladištenje opreme s puno polica i kuka. Sve je jasno označeno i ima svoje mjesto.
OAŠ vrši reviziju opreme za FV, odbačenih ili slomljenih stvari, kao i nabavku nove opreme na osnovu predloga svih aktera. Svi članovi školskog osoblja dobijaju kopiju inventara i znaju gdje se nalazi svaki dio opreme i resursa.
Paketi resursa za narodne igre (folklor) za nastavnike osnovnih škola nabavljaju se i fotokopiraju. Muzika ih koja prati prenosi se na zajednički server.
Škola kupuje/dobija prenosni FA sistem i mikrofonsku jedinicu kako bi omogućila niz aktivnosti na otvorenom, kao što su časovi plesa na otvorenom i vježbe zagrijavanja u cijeloj školi.
Škola pruža opremu (krugove, gusjenice, vodovodne cijevi itd.) za poučavanje kooperativnim igrama i avanturi na otvorenom. Oprema potrebna za svaku aktivnost čuva se u pojedinačnoj, jasno obilježenoj kutiji.

Škola dobija donirane igračke za dvorište. Njih biraju učenici koji učestvuju u Odborima aktivnih škola uz učešće sve djece. Igračke se biraju sa ciljem da pruže nešto što će se svidjeti svoj djeci – loptice, obruči, trake itd.

Oprema specifična za igrališta kupuje se i čuva u prostoru koji je pogodan za školsko dvorište. Stariji učenici odgovorni su za njeno održavanje, distribuciju i prikupljanje. Mapa opreme je dizajnirana i pričvršćena na kutiji za odlaganje tako da učenici znaju gdje treba da nađu opremu prije početka pauze.
Svaki razred ima svoju torbu sa opremom i odgovoran je za distribuciju, prikupljanje i održavanje svoje opreme. Pored igrališta predviđeno je posebno skladište za torbe sa razrednom opremom.
Škola posuđuje šablone za markiranje od službenika javnih puteva. Uz pomoć Udruženja roditelja i staratelja, u dvorištu se oslikavaju nove oznake na igralištu.
Poništavamo politiku “bez trčanja” omogućavajući djeci da tokom perioda zagrijavanja slobodnije trče po dvorištu, znajući da su negativni uticaji na srce, kičmu i zdravlje tokom života zbog nedostatka fizičke aktivnosti mnogo veći od krvarenja nosa ili koljena.
Škola formira krug za trčanje oko oboda igrališta. Učenici se ohrabruju da tokom pauze (za ručak) hodaju/džogiraju/trče u krug i zapisuju svoje rezultate u svojim bilježnicama. Za različite starosne grupe postavljaju se različiti ciljevi u smislu postignute dužine i vremena.
Konopci za preskakanje na raspolaganju su djeci za igru tokom pauze.
Naš školski domar priprema kolica sa zvučnikom koja se mogu odvesti u dvorište, tako da se u pauzama može puštati muzika uz koju djeca mogu da plešu.
Ples srijedom (PS dani) – FA sistemi koriste se u školskim dvorištima za puštanje muzike, podstičući djecu da igraju tokom velike pauze svake srijede. Učenici se ohrabruju da koriste kutiju za predloge da bi zahtijevali svoju omiljenu muziku za ples.
Desetominutni četvrtak – Svakog četvrtka svi razredi se uključuju u zajedničko vježbanje u dvorištu. Vježbe uključuju preskakanje, hula hop, ples. Što je moguće češće isprobavaju se nove ideje.
Petak bez fudbala – škola uvodi petak bez fudbala. Svakog petka fudbal je zabranjen na igralištima, čime se svakom učeniku pruža prilika da isproba nove aktivnosti.
“Pričamo šetajući” – Članovi školskog osoblja podstiču učenike da angažuju manje aktivnu djecu da se više kreću u pauzama.
Odred prijateljstva – Predstavljen je Odred prijateljstva koji čine dječaci i djevojčice. Njihova odgovornost je da pripremaju opremu i vode mlađe učenike kroz aktivnosti. Štaviše, oni podstiču svu djecu da se aktivno uključuju i bave nekim aktivnostima sa vršnjacima. Nose prsluke visoke vidljivosti sa jasno ispisanim Odred prijateljstva na leđima.
Drugari s terena promovišu fizičku aktivnost i prate mlađu djecu stazom za hodanje, pružajući im tako priliku da šetaju okolinom.
Tokom kišnih dana, svi nastavnici organizuju aktivnost u učionici kako bi svoju djecu pokrenuli.
Stariji učenici osmišljavaju jednostavne plesne pokrete koji se u pauzama tokom kišnih dana uče u sali za fizičko vaspitanje. Nastavnici nadgledaju, ali učenici sami vode plesove.
Veliki izbor aktivne plesne muzike i plesova dostupan je na školskom serveru, a sve osobe, uključujući i školsko osoblje, podsjećaju se na to preko skajpa, kako bi je koristili kišnim danima.
Sva djeca vode uzrastu primjerenu evidenciju aktivnosti i bilježe svoje dnevne aktivnosti. Cilj je da djeca postignu 60 minuta svakodnevne fizičke aktivnosti,a onaj ko to postigne nagrađuju se stikerima.

Djeca pišu dnevnik tako što bilježe dnevne aktivnosti za bilo koje dvije sedmice uzastopno u toku školske godine. Bilježe sve aktivnosti u kojima su tokom dana učestvovali i svaki dan pokušavaju da urade nešto aktivno. Nagrade se dodjeljuju onoj djeci koja se svakodnevno trude da bude aktivna, kao i onima koji pokazuju napredak u fizičkoj aktivnosti.

Ranoranioci u pokretu – Ovo je svakodnevna šetnja koja traje 10 do 15 minuta oko školskog terena prije početka časova. Članovi odbora OAŠ svako jutro vode ovu šetnju.
Svakog jutra, prije početka nastave, djeca ispunjavaju fizički zadatak, poput skakanja oko škole na jednoj nozi, trčanja dva kruga oko terena, izvođenje 50 preskoka itd. Nastavnici pojedinačno odlučuju o najprikladnijem zadatku za svoju starosnu grupu.
Učenici drugog razreda učestvuju u aktivnosti Pretrči kilometer, srijedom i petkom ujutro u 8 sati.
Između smjene časova, djeca učestvuju u dvominutnim vježbama za poboljšanje koncentracije, ravnoteže, držanja, fleksibilnosti itd.
Škola organizuje umjetničko takmičenje na kojem cijela škola osmišljava plakat i slogan Aktivne škole. Sve ideje su prikazane u pojedinačnim učionicama.
Kao dio njihovih svakodnevnih domaćih zadataka, učenici će odraditi deset minuta fizičke aktivnosti.
Svaki razred preduzima najmanje jednu obrazovnu šetnju tokom semestra. Ove šetnje planiraju se početkom godine i upisuju u školski kalendar. Naša škola će uspostaviti različite pješačke staze za mnoge nastavne oblasti, uključujući istorijsku rutu, stazu prirode, aktivnu matematičku rutu, šetnju obalom itd.
Škola organizuje umjetničko takmičenje na kojem cijela škola dizajnira naljepnicu Aktivna škola. Sve ideje biće prikazane u pojedinačnim učionicama. Pobjednički dizajn koristiće se za naljepnice za automobile koje se dijele roditeljima.
Pjesma Aktivne škole – Učenici sa svojim nastavnicima komponuju našu pjesmu posvećenu Aktivnoj školi.
Razredne nagrade i pohvale postaće više orijentisane na aktivnosti, na primjer, izlet na lokalno igralište, dodatno vrijeme na igralištu, izvođenje penala protiv njihovog nastavnika, njegovatelja, direktora.
Stop i skok – Tokom aprila cijela škola učestvuje u inicijativi “Stop i skok”. U svakom trenutku kada školsko zvono zazvoni, svi učenici prestaju sa onim što rade i skakuću na licu mjesta sve dok ne zazvoni drugo zvono.
 Svakog dana, nakon prvog zvona svake pauze, djeca se podstiču da obave postavljenu fizičku aktivnost (ponedjeljak = makaze skokovi, utorak = trčanje u mjestu, srijeda = sopstveno smišljena aktivnost, četvrtak = lakat do koljena, petak = određuje nastavnik u trajanju od jednog minuta dok drugo zvono ne zazvoni.
Dobar osjećaj petkom – Kao dio pozitivne inicijative za mentalno zdravlje djeca (i školsko osoblje) slušaju i plešu uz zabavnu, živahnu pjesmu za Dobar osjećaj petkom.
Veliko proljećno čišćenje – cijela škola učestvuje u čišćenju ulica po gradu. Sakupljeno smeće se mjeri i upoređuje svake godine.
Osnovan je baštenski klub koji će djeci koja su manje zainteresovana za timski orijentisane sportove pružiti priliku da budu aktivni i učestvuju u fizičkim aktivnostima kao što su sadnja, plijevljenje, navodnjavanje i žetva.
Lokalna policija obilazi školu i govori o bezbjednosti na putevima svim razredima.
OAŠ promoviše šetnju srijedom tokom školske godine. Djeca se podstiču da učestvuju u šetnji noseći prsluke sa visokom vidljivošću radi bezbjednosti.
Pasoš za pješačenje do škole napravljen je za svako dijete od predškolskog uzrasta do srednjeg nivoa. Članovi OAŠ prate pasoše i pečatiraju ih svaki put kada dijete ide pješke do škole.
Dan fantastičnih stopala – djeca se podstiču da ukrašavaju svoju obuću u nastojanju da promovišu hodanje do škole i da razvijaju entuzijazam za vježbanjem.
Upitnik kojim se traže povratne informacije o iskustvima djece u vezi sa fizičkim obrazovanjem, fizičkom aktivnošću i sportom u školi biće poslan roditeljima na početku godine. Povratne informacije pomažu da se prepoznaju područja za buduća poboljšanja.
Član lokalnog teniskog kluba (ili bilo kojeg drugog kluba) organizuje radionicu u našoj školi na kojoj svi razredi dobijaju priliku da učestvuju i saznaju šta lokalni teniski klub može da ponudi.
Škola pruža mogućnost djeci i roditeljima da sport vide kao pozitivno, bezbjedno i cijenjeno iskustvo.
OAŠ sprovodi anketu “U kojim klubovima učestvujete?”