Inkluzivnost u ishrani!

Living Democracy » Principals » ISHRANA » AKTIVNOST » Inkluzivnost u ishrani!
  1. Zapamtite da domaće kulture, religije i etnička pripadnost utiču na navike u ishrani i običaje vezane za hranu. Na primjer, neke religije imaju pravila i dijetetske smjernice o pripremi hrane i o tome šta ljudi mogu ili ne mogu jesti. Drugi pak biraju specifične dijete poput vegetarijanaca ili vegana. Koje su specifične dijete koje članovi vašeg osoblja i učenici u vašoj školi upražnjavaju?
  2. Prihvatite i promovišite raznolikost kulturnih, vjerskih i etničkih dijeta i običaja vezanih za hranu. Obogatite kafeteriju u vašoj školi kako biste prihvatili i poštovali učenike i osoblje iz različitih etničkih, religijskih i drugih sredina i zadovoljili potrebe i sklonosti svih aktera. Pokušajte da začinite obroke začinima, kao što su bosiljak, čili, origano, bijeli luk, kari, koji mogu zamijeniti so i zasićene masti, dajući etničke ukuse jelima koja se nude.
  3. Imajte na umu da je i piće – hrana!
  4. Mnoge kulture nude ukusna pića, kao što su voćni napici, mliječni napici, bogate kafe, biljni čajevi, tradicionalno fermentisana pića iz povrća koja mogu poslužiti kao odlična zdrava užina u kafeterijama.
  5. Ohrabrite učenike i roditelje da zajedno pripremaju tradicionalna jela. Uključite djecu u izbor i kupovinu sastojaka za jelo i uputite ih da prate uputstva za kuvanje. Povećajte njihovo učešće u izboru jela i u procesu pripreme.
  6. Proslavite kulturna okupljanja i večeri uz jela pripremljena od strane roditelja i djece. Ponudite učenicima i osoblju škole mogućnost da probaju jela različitih kultura i tradicija. Razgovarajte o ukusu, boji, obliku, mirisu, teksturi različitih namirnica, kao i o običajima koji se odnose na ishranu zemalja iz kojih dolaze. Potražite spajanje kultura u sopstvenoj nacionalnoj kuhinji i razgovarajte o sličnostima i razlikama. Ukrasite prostor umjetninama ili rukotvorinama iz mjesta porijekla pripremljenih jela.