Uključivanje zainteresovanih strana u upravljanje školom

Living Democracy » Principals » RUKOVOĐENJE » Demokratski stil školskog rukovodstva » Uključivanje zainteresovanih strana u upravljanje školom

Sljedeći predlozi oslanjaju se na priručnik Demokratsko upravljanje školama (ovdje citirano kao DUŠ) od Elizabete Bekman (Elisabeth Backman) i Bernarda Traforda (Bernard Trafford), Council of Europe Publishing 2007, str. 51–59, https://www.Nvmg- democracy.com/edchre-pack/.

U demokratskoj školskoj zajednici, važno je da svi akteri imaju priliku da učestvuju. Oni treba da budu uključeni u komunikaciju, umrežavanje i donošenje odluka. Uključivanjem lokalne zajednice vaša škola pokazuje da ne želi da se izdvaja, već prije da igra aktivnu ulogu u društvu. Članovi školske zajednice su akteri, a ne gledaoci, bilo da se nalaze u prostorijama škole ili da brane demokratsko društvo, ako je potrebno (vidi DUŠ, str. 51).

Kao direktor škole i interesna strana, ključni ste za pokretanje, usmjeravanje i ohrabrivanje svih interesnih strana da igraju svoju ulogu. Ova uloga je izazovna, jer je broj članova osoblja, učenika i zaposlenih često jednak radnoj snazi u srednjim preduzećima. Direktori škola usko sarađuju sa unutrašnjim interesnim stranama, nastavnicima, učenicima i zaposlenima. Sa druge strane, postoje spoljne interesne grupe, poput roditelja, školskih vlasti, lokalnih kreatora politike i donatora. Kao direktor škole, ne možete kontrolisati ponašanje nijedne od ovih grupa, ali se možete pozivati na njihov zajednički interes za uspjeh škole. Zato su vaši lični i profesionalni stavovi presudni kada pokušate da uključite sve zainteresovane strane u školski život.

Osvrnite se na svoj položaj kao direktora škole

Vi ste ključni igrač. Od vas uveliko zavisi u kojoj mjeri drugi članovi i grupe aktivno preuzimaju odgovornost u školskoj zajednici. Stoga bi trebalo da procijenite svoje lične i profesionalne stavove, jer oni presudno utiču na vaše odluke i postupke (vidi Svjesnost radni list 1.1 i DUŠ, str. 52, 56).

U interakciji sa unutrašnjim i eksternim interesnim stranama djelujete kao umrežavač. U stalnoj ste komunikaciji sa nastavnicima, učenicima, roditeljima i zaposlenima u školi, kako u formalnom tako i u neformalnom kontekstu. Redovno ste u kontaktu s lokalnim kreatorima politike, predstavnicima školskih vlasti i donatorima koji očekuju vašu pažnju. Pokušajte da identifikujete njihove zajedničke interese na koje možete da se pozivate.

Zapitajte se: Zašto sam želio da postanem rukovodilac škole? Kakvu školu i kakvo društvo želim? Sa ovakvim pitanjima možete formirati jasniju predstavu o vizijama koje usmjeravaju vaše postupke kao školskog rukovodioca (vidi DUŠ, str. 47).

Interni akteri

Školski život uključuje formalne i neformalne kontekste koji zahtijevaju od direktora, nastavnika i učenika da djeluju iz određenih uloga, ali, takođe, pruža i različite mogućnosti. Sjednice osoblja, roditeljski sastanci i časovi formalni su konteksti, dok su razgovori tokom pauze u hodniku ili školskom dvorištu neformalni konteksti.

Ako vam sljedeći predlozi izgledaju ubjedljivo, možete odmah početi da ih sprovodite.

Prvi koraci za uključivanje nastavnika i učenika
  • Obezbijedite nastavnicima odgovarajuće informacije prije sastanka osoblja, dajući im tako priliku da formiraju svoje mišljenje (vidi DUŠ, str. 36).
  • Ohrabrite nastavnike da iznesu svoje stavove na sastancima osoblja. Slušajte njihovu raspravu i odredite zamjenika direktora škole ili člana osoblja kao delegiranog predsjedavajućeg.
  • Podržite članove osoblja koji žele da se umreže sa društvom i spoljnim ekspertima (vidi DUŠ, str. 54).
  • Izađate iz svoje kancelarije tokom pauze i za vrijeme ručka da biste se susreli sa nastavnicima i učenicima. Nemojte podcjenjivati ono što vam se kaže u neformalnom kontekstu, jer nastavnici obično imaju neki cilj na umu kada vam prilaze (vidi DUŠ, str. 57).
  • Pokušajte da upamtite što više učenika po imenu. Na primjer, direktorka škole u ​​Ukrajini to je postigla malim koracima, pozivajući sve učenike u grupama na popodnevni čaj u njenu kancelariju.
Uključivanje aktera: naprednije mjere
  • Identifikujte rutinske zadatke i dodijelite ih osoblju, možda, u početku, na ograničeni vremenski period. Davanje više uvida nastavnicima u školsku administraciju omogućava vama da se fokusirate na važna pitanja. Preuzimajući veću odgovornost, vaše osoblje će se snažnije identifikovati sa svojom školom (vidi. DUŠ, str. 58). Poklonite povjerenje svojim nastavnicima, umjesto da ih kontrolišete.
  • Povećajte ili poboljšajte mogućnosti da se vaši nastavnici i učenici sastaju van učionice, poput zajedničkih kafeterija, prostorija za ručak i terena za rekreaciju (vidi DUŠ, str. 48). Za više ideja pogledajte sekvence o ishrani i fizičkim aktivnostima na ovoj veb stranici za direktore škole.
  • Formirajte tim nastavnika i učenika kako biste napravili atraktivnu veb stranicu svoje škole. Vaša veb lokacija može da služi demokratskoj školskoj zajednici pružanjem informacija o aktuelnim temama i problemima. Pozovite sve zainteresovane strane da doprinesu ovoj veb stranici.
  • Pozovite roditelje, školske zvaničnike, kreatore lokalnih politika, donatore i/ili medije u vašu školu. Organizujte sastanke sa svojim osobljem i učenicima. Diskusija: Kakva škola je najbolja za ovu zajednicu? Kakva vrsta obrazovanja najbolje priprema naše učenike za njihovu budućnost? Zašto je važno da škola bude primjer demokratske kulture?

Da biste dobili više ideja kako da uključite školske interesne strane, pogledajte Teme 2 – 4.