Fizička pismenost i demokratsko građanstvo

Living Democracy » Principals » AKTIVNA ŠKOLA » SVJESNOST » Fizička pismenost i demokratsko građanstvo

Smatramo da je fizička aktivnost za tijelo ono što je čitanje za um.

Slijedi da pojedinci imaju osnovno pravo ne samo da budu pismeni u čitanju i pisanju, već i fizički pismeni. Fizička pismenost je izraz koji se odnosi s jedne strane na fizičku kompetenciju, motivaciju, samopouzdanje i znanje, a sa druge strane na uvažavanje, kao i preuzimanje odgovornosti za sopstvene svrhovite fizičke aktivnosti tokom životnog vijeka pojedinca. Drugim riječima, fizička pismenost dovodi do potpunijeg razumijevanja i uvažavanja fizičke aktivnosti i do lične posvećenosti jednom stalnom, integralnom dijelu nečijeg života.

Implikacije poučavanja fizičkoj pismenosti djece i adolescenta vode u srž ODG/OLjP (Eng.EDC/HRE). Kao što je gore navedeno, fizička pismenost naglašava individualnu odgovornost za svoje zdravlje i dobrobit. Ključni koncept odgovornosti čini nas svjesnim posljedica naših odluka i izbora, bez obzira da li ih prepoznajemo ili ne. Razumijevanje fizičke pismenosti znači razmišljanje o našim navikama i njihovo preispitivanje u slučaju potrebe. U demokratskom društvu građani treba da dijele stav moralne odgovornosti, koji uključuje “usvajanje perceptivnog i promišljenog pristupa nečijim postupcima i mogućim posljedicama tih postupaka” (više: Kompetencije za demokratsku kulturu, str. 42 f. Dakle, sticanje fizičke pismenosti srodno je učenju o demokratskom građanstvu na vrlo praktičan i lično smislen način.

Međutim, učenje kroz iskustvo zahtijeva razmišljanje ako mladi ljudi žele da shvate šta da rade u pogledu fizičke pismenosti ili demokratskog građanstva. Dolazak do spoznaje kroz lično iskustvo ne odvija se automatski, već prije učenjem kroz razmišljanje o onome što radimo. Kao i u učenju zasnovanom na zadacima (vidi Obrazovanje za demokratiju, str.124), učenici se suočavaju sa izazovima ili problemima, a da bi izvukli zaključke iz svojih napora, potrebna im je prilika da sa drugima razmjenjuju svoja iskustva i razmišljaju o njima pod rukovodstvom nastavnika. Štaviše, nastavnik treba da se potrudi kako bi učenici postali svjesni lične odgovornosti za svoju dobrobit, a ta lična odgovornost je ključ demokratskog građanstva. Kada koordinirate fizičke aktivnosti u vašoj školi, potrudite se da vaše osoblje bude svjesno da fizičke aktivnosti zahtjevaju razmišljanje o onome što radite.

Fizička pismenost nije sinonim za predmet fizičkog vaspitanja, niti je na njega ograničena. Ona je prije jedan od njegovih ciljeva, jer fizičko vaspitanje širom svijeta ima za cilj da edukuje učenike za cjeloživotno bavljenje fizičkom aktivnošću zdravlja radi. Pored toga, može se steći na različite načine, uključujući ohrabrivanje, podršku roditelja, prijatelja, nastavnika, praktičara ili sopstvenom voljom i odlukama pojedinca. Fizička pismenost nije školski predmet. U školskom okruženju, direktori i nastavnici planiraju, vode i podržavaju učenikovo učešće u fizičkim aktivnostima koje su svrsishodne, korisne i smislene. Ipak, kao i u slučaju pismenosti, koja “ne uključuje samo kompetencije u čitanju i pisanju, već ide dalje da bi uključila i kritičko i efikasno korišćenje ovih vještina u životu ljudi”, fizička pismenost uključuje i druge aspekte, kao što su:

  • „osjetljiva percepcija u ̕’čitanju’ svih aspekata fizičkog okruženja, predviđanje potreba ili mogućnosti kretanja i odgovor na njih inteligencijom i maštom
  • dobro uspostavljen osjećaj sebe, utjelovljenog u svijetu. Zajedno sa koherentnom interakcijom sa okolinom, on stvara pozitivno samopoštovanje i samopouzdanje.
  • osetljivost na i svjesnost o otjelovljenoj sposobnosti, koja vodi do fluentnog samoizražavanja neverbalnom komunikacijom i do perceptivne i empatične interakcije sa drugima.
  • sposobnost da se identifikuju i artikulišu suštinski kvaliteti koji utiču na efikasnost izvođenja pokreta i razumijevanje principa otjelovljenog zdravlja, u pogledu osnovnih aspekata kao što su vježbanje, spavanje i ishrana “.

Margaret Vajthed (Margaret Whitehead), ICSSPE Bulletin number 65 I October 2013, p. 29 f. https://www.icsspe.org/sites/default/files/bulletin65_0.pdf