Komunikacija u demokratskom okruženju

Living Democracy » Principals » KOMUNIKACIJA » SVJESNOST » Komunikacija u demokratskom okruženju

Najvažniji element komunikacije u demokratskom kontekstu jeste transparentnost, posebno u formalnoj komunikaciji. Savremena demokratija zahtijeva i odgovornost i transparentnost. Stoga su komunikacijski procesi koji trajno isključuju određene članove ili grupe školske zajednice jednostavno – nedemokratski.

Bilo da se pripremate za sastanak školskog odbora, bilo da pišete saopštenje za javnost o školskom događaju ili tražite priliku da razgovarate sa roditeljima o nekom problem, ili pokušate da dobijete neka pojašnjenja o novom zakonu, uvijek postoji više načina komunikacije sa raznim javnim akterima u vezi sa vašom školom. Kao direktor, vi određujete koji je nivo transparentnosti u institucionalnoj komunikaciji adekvantan i da li podržava participativni pristup u školi, ili možda, jača moć nekolicine.

U ovom segmentu bićete informisani o nekim osnovnim načinima komunikacije sa školskom zajednicom, imajući uvijek u vidu da je škola na čijem ste čelu jedno mikro društvo.

Važnost komunikacije sa školskom zajednicom i zainteresovanim stranama u široj zajednici

Pod komunikacijom u ovom kontekstu, mislimo na potrebu slanja poruka i informacija određenom auditorijumu. Stoga, kao direktor škole, morate pažljivo da razmotrite solidnu “konstrukciju” vaših poruka, specifičnu ciljnu grupu kojoj ih šaljete, kao i kanale komunikacije koje ćete koristiti. Važno je da razumijete da postoje različite vrste poruka koje se šalju različitim vrstama recipijenata i putem različitih kanala komunikacije.

Ako imate, na primjer, usmeni razgovor sa osobljem u školi o nekom svakodnevnom pitanju, preuredićete učionicu tako da pošaljete neverbalnu poruku da će se nešto posebno dogoditi. Istovremeno, napisaćete saopštenje za štampu kojim objavljujete važna dostignuća vaših učenika.

Za prenošenje poruka koristi se verbalna, neverbalna i pisana komunikacija. Međutim, formulisanje jasne i koherentne poruke koju svaki pojedinac može razumjeti i dešifrovati, treba uvijek da vam bude prioritet.

Razvijanje komunikacijskih vještina od kritične je važnosti u obrazovanju. Direktori, nastavnici i administratori u stalnoj su komunikaciji sa učenicima, roditeljima, saradnicima, institucijama, sindikatima, udruženjima, rukovodiocima u zajednici i drugim zainteresovanim stranama. Iako je od ključne važnosti usredsređenost na svakodnevne administrativne probleme ili razvoj nastavnog plana i programa, ocjenjivanje ili bezbjednost učenika, škole kao zajednice mogle bi, takođe, imati koristi od vašeg fokusiranja na komunikaciju unutar kolektiva – koliko, zapravo, dobro komuniciraju direktori i nastavnici u školi.

Komunikacija je komplikovan proces u kojem ne postoji samo jedan jednostavan odgovor. Stoga, dok težite da uspostavite efikasnije komunikacijske procese u školskom okruženju, treba da budete sigurni da vaši postupci i izjave ne dopiru samo do nekolicine ljudi, već da ih u potpunosti prate i razumiju ljudi i institucije sa kojima intenzivno komunicirate.