Model kompetencija za demokratsku kulturu (KDK) Savjeta Evrope

Living Democracy » Principals » UČENJE » Aktivnost » Model kompetencija za demokratsku kulturu (KDK) Savjeta Evrope
Ciljevi učenja 1. Nastavnici su upoznati sa modelom kompetencija za demokratsku kulturu.
2. Svjesni su da su demokratska kultura i interkulturalni dijalog usko povezani i da su to ključni ciljevi u Obrazovanju za demokratsko građanstvo (ODG).
3. Oni razumiju da je obrazovanje u školama ključno za sticanje kompetencija koje su učenicima potrebne za učešće u demokratskoj kulturi, kako u školi, tako i u životu odraslih.
Zadaci 1. Nastavnici proučavaju dijagram i bilješke o modelu KDK. Oni čitaju odabrana poglavlja iz KDK priručnika, predstavljaju ih jedni drugima i razgovaraju o njima.
2. Nastavnici preispituju obrazovanje za demokratsko građanstvo i ljudska prava kao holistički školski pristup, identifikujući njegove snage i slabosti.
3. Zajedno sa direktorom i zamjenicima direktora razgovaraju o programu za razvoj škole i identifikuju svoje potrebe u pogledu učenja i obuke.
Resursi Po jedan primjerak za svakog učesnika: Savjet Evrope, Kompetencije za demokratsku kulturu (priručnik).
“Kompetencije za demokratsku kulturu: dijagram”
Metodi Grupni rad (metoda slagalice)
Diskusija
Komentari

Važno je da nastavnici razumiju zašto i u koje svrhe treba da se uključe u razvoj svoje škole kao demokratske školske zajednice. Zato predlažemo jedan interni dan obuke za rad cijelog školskog osoblja, uključujući direktora i zamjenike.

Direktor može odgovornost za pripremu i predsjedavanje tim događajem prenijeti na tim nastavnika. U tom slučaju, direktor i zamjenik/zamjenici direktora mogu učestvovati u obuci.

Metod slagalice omogućava nastavnicima da objasne model kompetencija jedni drugima (učenje zasnovano na rješavanju zadataka), tako da nije potreban predavač. Svaki učesnik preuzima odgovornost za objašnjenje jednog aspekta KDK modela svojim vršnjacima i od njih dobija druge podatke.

Ovaj dan obuke može biti početak daljih diskusija, novih obuka ili konkretnih mjera. Savjetujemo direktoru da se na kraju dana dogovori o konkretnim koracima sa zaposlenima.

Plan rada za dan interne obuke o modelu kompetencija za demokratsku kulturu (KDK)

1. Uvod (plenarna sesija); oko 20 minuta

  • Svrha i ciljevi obuke
  • Raspored i vremenski okvir za faze 1 do 3 (ovo je važno da bi se osiguralo da se obuka može završiti u raspoloživom vremenu); vizuelizacija (power point ili štampani materijali za učesnike) pomaže da se uštedi vrijeme.
  • Tehnička pitanja (npr. materijali) i organizacija
  • Nastavnici su raspoređeni u šest radnih grupa; grupe i njihove lokacije predstavljene su na čart-tabli.

2. Nastavnici proučavaju i objašnjavaju jedni drugima KDK model (grupni rad, metod slagalice)

 

Faza 2.1: Dodjeljivanje zadataka diskusionim grupama (označene A – G); oko 30 minuta
  • Prvih 36 nastavnika ulaze u grupe od po šest članova, s oznakama A – G. Ako je prisutno 72 ili više učesnika, oni formiraju drugu mrežu od šest grupa, s oznakama H – N. Da bi se prilagodili broju učesnika, radne grupe mogu se proširiti na osam učesnika.
  • Grupe proučavaju dijagram sa bilješkama o modelu KDK i dijagram “leptir” o kompetencijama predstavljenim u Kompetencijama za demokratsku kulturu, str. 11.
  • Grupe svojim članovima dodjeljuju sljedeće zadatke, pod brojevima od 1 do 6:
  1. Objasnite koncept kulture (bilješka 6, Kompetencije za demokratsku kulturu, poglavlje 3). Dajte primjer interkulturalnog dijaloga u vašoj školi.
  2. Objasnite koncept kompetentnosti i kompetencija (bilješka 7, Kompetencije za demokratsku kulturu, poglavlje 4). Pokažite kroz primjer kako se klasteri kompetencija mobilišu u određenoj situaciji.
  3. Objasnite važnost vrijednosti u modelu kompetencija (Kompetencije za demokratsku kulturu, poglavlje 6, str. 36 ff.). Izaberite primjer da biste pokazali značaj vrijednosti za demokratsku kulturu i školsku zajednicu.
  4. Objasnite važnost stavova u modelu kompetencija (Kompetencije za demokratsku kulturu, poglavlje 6, str. 39 ff.) Izaberite primjer da biste pokazali važnost stavova za demokratsku kulturu i školsku zajednicu.
  5. Objasnite značaj vještina u modelu kompetencija (Kompetencije za demokratsku kulturu, poglavlje 6, str. 44 ff.) Izaberite primjer da biste pokazali značaj vještina za demokratsku kulturu i školsku zajednicu.
  6. Objasnite važnost znanja i kritičkog razumijevanja u modelu kompetencija (Kompetencije za demokratsku kulturu, poglavlje 6, str. 51 ff.) Izaberite primjer da biste pokazali važnost znanja i razumijevanja za demokratsku kulturu i školsku zajednicu.
  7. Ako je prisutno više od šest članova grupe, zadatak se dodjeljuje dvojici članova grupe koji će raditi kao par.
Faza 2.2: Priprema u radnim grupama (br. 1– 6); oko 45 do 60 minuta
  • Učesnici se opredjeljuju za radne grupe od 1 do 6. U grupi 1 šest učesnika koji su preuzeli zadatak 1 sastaju se da pripreme svoja objašnjenja. Druge radne grupe se na isti način fokusiraju na zadatak 2 – 6.
  • Učesnici proučavaju dodijeljeni materijal. Oni razjašnjavaju tačke koje mogu biti teške i pripremaju svoj doprinos za diskusiju u svojim grupama. Njihov zadatak je informisanje, a ne prosuđivanje ili raspravljanje.
  • Svi učesnici imaju predavačko iskustvo, tako da će shvatiti da njihovo informisanje treba da bude kratko i jednostavno, iz dva razloga: prvo, raspoloživo vrijeme mora se podjednako podijeliti na šest izlaganja; drugo, dužina fokusiranja pažnje svakog učesnika je ograničena.
Faza 2.3: Prezentacije u grupama za diskusiju (A – G); oko 60 do 75 minuta
  • Učesnici se vraćaju u svoje diskusione grupe.
  • Naizmjenično objašnjavaju odlike modela KDK koji su odabrali. Oni poštuju raspoloživo vrijeme kako bi osigurali da se svaki član može čuti.
  • Ako vrijeme dozvoljava, učesnici razmjenjuju svoje mišljenje i utiske o KDK modelu.
3. Plenarna diskusija; oko 60 do 75 minuta
  • Učesnici se okupljaju na plenarnom sastanku.
  • Učesnici saopštavaju lična zapažanja kao povratne informacije: šta mi se učinilo zanimljivim ili nevažnim; o čemu bih volio da znam više; šta sam naučio o svojim kompetencijama itd. Ove izjave se ne komentarišu niti se o njima razgovara prije nego što se krug povratnih informacija završi. Zatim mogu uslijediti komentari i diskusija.
  • Učesnici razgovaraju o daljim koracima planiranja ili djelovanja, kao što su sljedeći:
  • Procjena: demokratska kultura u našoj školskoj zajednici: potencijali, snage, slabosti
    • Koji doprinos mogu ja dati, npr. kao uzor za interpersonalni i interkulturalni dijalog?
    • Koji doprinos mogu dati u nastavi?
    • Koji su nam ciljevi u nastavi za podršku demokratskoj kulturi?
    • Šta bismo željeli da učimo i za šta da dobijemo obuku?

Direktor sluša zahtjeve i predloge nastavnika, a zatim odgovara. Prije zatvaranja sastanka, direktor i osoblje treba da se dogovore o narednom koraku ili koracima, koje će preduzeti zajedno.