Poznavanje i razumijevanje raznih vrsta diverziteta u školi

Living Democracy » Principals » UČENJE » Priprema » Poznavanje i razumijevanje raznih vrsta diverziteta u školi

Raznolikost među učenicima veliki je izazov za vašu školu. Ako se ovom pitanju ne pristupi na adekvatan način, to može uticati na postignuća učenika i njihov socijalni status kad odrastu. Obezbijediti svakom učeniku jednake šanse za uspjeh u školi znači razumijevanje obrazovnih potreba svakog učenika i odgovoranje na njih individualno. Pravednost u obrazovanju ne znači pružiti svima isto, već pružiti svakome ono što mu je potrebno.

Ali, kako se možete, kao direktor, izboriti sa diverzitetom u vašoj školi bez specijalizovanog osoblja i ako nemate vremena da se o tome više obavijestite? Jedan od načina je rješavanje svakog slučaja kada do vas dođe. Drugi način je da se nastavno osoblje pripremi da bude osjetljivo na različitost.

Kada govorimo o diverzitetu u školi, obično mislimo na kulturološke razlike među učenicima. Opšta je pretpostavka da različitost prije svega utiče na škole sa multikulturalnom pozadinom među učenicima.

Dokazano je da je ova pretpostavka pogrešna. Istraživanje je pokazalo da obično postoji više razlika između učenika koji su označeni “istim” kulturnim identitetom, prije nego “različitim”. Raznolikost u školama uglavnom nije pitanje kulturne ili etničke pripadnosti. Unutar svake kulturne ili etničke grupe učenika možemo naći one sa visokim i one sa niskim postignućima, kao i učenike sa različitim potrebama u odnosu na učenje.

Da bi se suočilo sa takvom raznolikošću u školi, osoblje mora biti svjesno i bez predrasuda prema raznovrsnošću učeničkih karaktera, stilova učenja, rodne pripadnosti, starosnih grupa, razvojnih potreba, itd.

Iako se čini vrlo poželjnim znati specifičan profil učenja svakog pojedinog učenika, to nije izvodljivo. U školama nema specijalizovanog osoblja, a nastavnicima i direktorima nedostaje vremena da to saznaju. Ali školska kultura treba da podstiče otvorenost prema različitostima, kako bi nastavnici, prilikom planiranja i izvođenja nastave i ocjenjivanja svojih učenika, mogli da uzmu u obzir različitost u svojim razredima.