NASTAVNA JEDINICA 2: ODGOVORNOST

Living Democracy » Textbooks » NASTAVNA JEDINICA 2: ODGOVORNOST

Učestvovanje, preuzimanje odgovornosti

Sloboda podrazumijeva odgovornost

“Quidquid agis, prudenter agas, et respice finem.”
[Šta bilo da radiš, radi mudro i vodi računa o posljedicama.]
Latinska poslovica; izvor neutvrđen

Preuzimanje odgovornosti – stanovište koje utiče na sve ostalo

Neprestano donosimo odluke, velike i male. Šta ćemo danas ručati? Idemo li autom ili autobusom? Za koju ću stranku glasati?

Kod svake odluke koju donosimo neke mogućnosti biramo, druge odbacujemo. Bez obzira jesmo li toga svjesni, naše odluke utiču na druge. Šta god odlučimo i učinimo, može se dovoditi u pitanje, jer uvijek postoje alternative koje smo mogli izabrati.

Preuzimanje odgovornosti podrazumijeva razmatranje tih alternativa i posljedica naših odluka. U tom smislu, preuzimanje odgovornosti jeste stanovište koje doslovno utiče na sve što činimo – u ličnim životu, u odnosima i vezama s porodicom, prijateljima, kolegama i zajednicom u cjelini.

Preuzimanje odgovornosti – ljudsko pravo i izazov

Kada donosimo odluke, ostvarujemo svoje ljudsko pravo na slobodu. Sloboda podrazumijeva odgovornost, no sami možemo i moramo odlučiti koje principe i smjernice želimo da slijedimo. Sloboda znači da smo sami sa svojom odlukom pa stoga preuzimanje odgovornosti može biti vrlo teško. U određenoj mjeri radi se o vještinama koje se mogu naučiti i to je ono što će učenici da čine u ovoj jedinici.

Učenici će razgovarati o stvarima o kojima u praksi moramo često sami odlučiti – nastojeći da razumjemo dileme različite složenosti, da izaberemo i odredimo prioritete.

Konstruktivistički pojam odgovornosti

Preuzimanje odgovornosti najbolje se može naučiti i razumjeti u konkretnim situacijama koje zahtijevaju donošenje odluke. Dileme u tom smislu posebno su zanimljive jer zahtijevaju vrlo pažljivo razmatranje posljedica neke odluke.

U otvorenom, sekularnom i pluralističkom društvu ne možemo smatrati da se samo po sebi razumije kako postoji sistem vrijednosti s kojim će se svako odmah složiti. Međutim, da bi neka zajednica bila stabilna, takav sistem vrijednosti veoma je bitan. Dakle, moramo razgovarati i pregovarati o osnovnim principima koji su nam kod preuzimanja odgovornosti zajednički.

Preuzimanje odgovornosti je izazov i trajni proces učenja; u tom smislu se u ovoj jedinici radi o konstruktivističkom shvatanju odgovornosti.

Zamke kod podučavanja o odgovornosti i kako ih izbjeći

Postoje dvije zamke kod podučavanja o odgovornosti – apstraktno moraliziranje i indoktrinacija.

Moraliziranje znači govoriti o tome da se bude „dobar građanin“ bez analiziranja konkretnog problema. Učenicima se prenosi poruka da je preuzimanje odgovornosti samo pitanje želimo li nešto ili ne. Učenici tako nikada ne nauče koliko težak može biti taj zadatak i koliko je važno da obrazlože razloge svog izbora.

Zamka indoktrinacije tiče se učitelja koji pokušavaju da nametnu određene vrijednosti. Nemaju ovlašćenje da to čine i koje god vrijednosti izabrali, one se mogu dovesti u pitanje i dekonstruisati.

Ova je jedinica i osmišljena da bi se izbjegle ovakve zamke, i sadrži osnovni zadatak koji učenicima daje priliku da donose vlastite odluke. Nastavnik je njihov instruktor i moderator.

Učenici raspravljaju o tome kako rješavati dileme. Primjeri se odnose na svakodnevno iskustvo učenika koje ih stavlja u ulogu stručnjaka.

Priprema jedinice

Preporučamo da nastavnik radi isti zadatak koji rade i učenici (vidi Radne listove za učenike 2.1-2.4 i nastavne materijale 2.1-2.3). Na taj način će nastavnik najbolje razumjeti mogućnosti učenja i postati svjestan teškoća s kojima se učenici suočavaju. Sam rezultat – odluka o tome kako riješiti neku dilemu – nije „pravi“ odgovor jer istovremeno postoji snažan element subjektivnog izbora koji učenici mogu, ali ne moraju međusobno razmijeniti.

Razvijanje kompetencije: povezanost s ostalim jedinicama ovog priručnika

Šta pokazuje ova tabela

Naslov ovog priručnika, „Učestvovati u demokratiji“, stavlja naglasak na kompetencije aktivnog građanina u demokratiji. Tabela pokazuje potencijal sinergijskog dejstva između pojedinih jedinica u priručniku. Pokazuje koje se kompetencije razvijaju u jedinici 2 (tamniji red tabele). Masno uokvirena kolona pokazuje kompetenciju političkog odlučivanja i djelovanja – naglasak je stavljen zbog povezanosti tih kompetencija sa učešćem u demokratiji. Redovi koji slijede pokazuju vezu s ostalim jedinicama ovog priručnika: koje kompetencije se razvijaju u tim jedinicama, a podrška su učenicima tokom rada u okviru jedinice 2.

Kako koristiti ovu tabelu

Nastavnici mogu na različite načine da koriste ovu tabelu kao instrument za planiranje nastave iz obrazovanja za demokratiju i ljudska prava.

  • Tabela pomaže nastavnicima koji samo nekoliko časova mogu posvetiti obrazovanju za demokratiju i ljudska prava: nastavnik može da izabere samo ovu jedinicu i preskočiti ostale, jer zna da se neke ključne kompetencije donekle razvijaju i u ovoj jedinici – na primjer, analiza, refleksivna upotreba medija i odgovornost.
  • Ova tabela pomaže nastavnicima u korišćenju sinergijskog dejstva koje učenicima omogućava uvježbavanje važnih kompetencija u različitim kontekstima koji su na mnogo načina povezani. U tom slučaju nastavnik bira i kombinuje nekoliko nastavnih jedinica.
Jedinice Dimenzije razvijanja kompetencije Stavovi i vrijednosti
Politička analiza i procjena Metodi i vještine Političko odlučivanje i djelovanje
2 Odgovornost

Razumijevanje problema koji se tiču dileme.

Analiziranje posljedica neke odluke.

Utvrđivanje prioriteta i objašnjavanje razloga.

Pažljivo razmatranje i razmišljanje.

Međusobno upoznavanje s razlozima i kriterijumima za donošenje neke odluke.

Donošenje odluka s nepotpunim informacijama.

Svijest o mogućem neuspjehu.

Promjena gledišta.

Prepoznavanje interesa i prava drugih.

Zajednica zasnovana na ljudskim pravima.

1 Identitet Razumijevanje uticaja našeg izbora na druge. Promjena perspektive.
4 Sukob Dilema oko održivosti Strategije pregovaranja Rješavanje sukoba
6 Vlast i politika Politika – proces rješavanja problema i rješavanje sukoba
7 Jednakost Uvažavanje kulturološke dimenzije demokratije Uspostavljanje ravnoteže između prava većine i manjine. Međusobno uvažavanje

Nastavna jedinica 2: Učestvovanje, preuzimanje odgovornosti

Sloboda podrazumijeva odgovornost

Tema lekcije Razvijanje kompetencije/ishodi učenja Zadaci za učenike Materijali i sredstva Metod

Lekcija 1

Rizikovati gubitak prijatelja – ili prekršiti pravilo?

Kompetencija političkog odlučivanja i djelovanja: odabrati i obrazložiti razloge.

Odgovorni smo za odluke koje donosimo u svakodnevnom životu. Shvatanje dileme i odgovornosti.

Učenici razmišljaju o izboru i odlukama koje donose u svakodnevnim situacijama suočavanja s dilemom i govore o razlozima takvog izbora.

Nastavni materijali 2.1 i 2.2.

Radni listovi za učenike 2.1 i 2.2.

Plenarna rasprava, predavanje, grupni rad.

Lekcija 2 i 3

Šta bi ti učinio/učinila?

Kompetencija donošenja odluka i postupanja: rješavanje dilema. Kod rješavanja dileme vršimo različite izbore. Na taj način ostvarujemo svoje ljudsko pravo na slobodu. Učenici raspravljaju o situacijama suočavanja s dilemom i osvrću se na lično iskustvo.

Radni listovi za učenike 2.1-2.4.

Nastavni materijal 2.2.

Flip chart, flomasteri

Grupni rad.

Lekcija 2 i 3

Šta bi ti učinio/učinila?

Preuzimanje odgovornosti uključuje rješavanje dilema – prikupljanje informacija, razmatranje posljedica, utvrđivanje prioriteta, donošenje odluka. Učenici raspravljaju o situacijama suočavanja s dilemom i osvrću se na lično iskustvo.

Radni listovi za učenike 2.1-2.4.

Flip chart, flomasteri.

Grupni rad.

Lekcija 4

Koje vrijednosti moraju biti zajedničke?

Procjena: osvrt na kriterijume i vrijednosti.

Demokratska zajednica oslanja se na zajednički sistem vrijednosti.

Ljudska prava osiguravaju sistem vrijednosti s kojim se možemo složiti.

Učenici biraju slučajeve suočavanja s dilemom, izvještavaju o svojim odlukama, upoređuju i raspravljaju o prioritetima.

Nastavni materijali 2.2.

Flip chart (pripremljen u okviru prethodne lekcije), flomasteri.

Radni list za učenike 2.5; alternativno, Univerzalna deklaracija član 1. na  flip chart-u ili foliji za projektor.

Zajednička rasprava o planiranju. Izlaganje. Rasprava.