NASTAVNA JEDINICA 7: ODGOVORNOST – Ja postajem eko… moja škola učestvuje!

Living Democracy » Textbooks » NASTAVNA JEDINICA 7: ODGOVORNOST – Ja postajem eko… moja škola učestvuje!

Nastavna jedinica 7: Ključni koncept – „Odgovornost” (za osnovni nivo)

Osnovne informacije za nastavnika: na koji način vrijednosti učenika odražavaju njihov koncept ljudskih prava?

Dobrodošli u moje jutro, dobrodošli u moj dan
Ja sam taj koji je odgovoran, ja živim taj san
Da napravim sebi nekoliko slika, da vidim šta one mogu dati
Mislim da sam to uradio savršeno, i neću ništa mijenjati

Citat iz pjesme Zbogom Andromeda (1973.) Džona Denvera

Danas djeca od najranijeg uzrasta uče da snose odgovornost za svoje postupke, iako se to uzima zdravo za gotovo u mnogim porodicama i društvima. Demokratska država jedino je u stanju funkcionisati ukoliko građani ne postavljaju pitanja šta zemlja može za njih učiniti već šta oni mogu učiniti za svoju zemlju. Citat koji se često koristi u tom smislu jeste onaj Johna F. Kennedya: „Ne pitaj šta tvoja zemlja može učiniti za tebe, već pitaj šta možeš ti učiniti za svoju zemlju.”

Postoje razni tipovi i stepeni odgovornosti. Odgovornost može biti lična, kolektivna ili moralna. Takođe postoji odgovornost parlamenta, vlade i medija. Postoji odgovornost za obrazovnaje roditelja i nastavnika itd. Navedeni oblici odgovornosti imaju ili pravnu pozadinu ili predstavljaju moralne vrijednosti.

U ovoj nastavnoj jedinici učenici shvataju da postoje razni oblici odgovornosti i da se oni vrlo često miješaju. Najvažnija stvar za nas jeste ta da učenici počinju shvatati da preuzimanje odgovornosti za njihovo neposredno okruženje ujedno predstavlja i doprinos zajednici u kojoj žive. Time što preuzimaju odgovornost učenici ne samo da doprinose zajednici, već istovremeno stiču moć i uticaj. Zavisno o političkoj situaciji ili političkoj tradiciji u državi (ili zavisno o školskoj tradiciji ili pak školskom upravnom odboru), može biti lako preuzeti odgovornost i na taj način steći moć, ili pak to može biti vrlo teško. Sprečavanje preuzimanja odgovornosti uzrokuje frustraciju u svakodnevnom životu, koji mora biti analizirana i prevladana.

Ljudska bića imaju sposobnost za moralnu procjenu od najranijeg uzrasta i shvataju kada postupaju odgovorno a kada ne. Uprkos tome, vrlo je važno da se sami ne ograničavamo isključivo na socijalno i moralno podučavanje na nivou osnovne škole; odnosno, ukoliko se odlučimo da to radimo unutar okvira obrazovanja za demokratiju i ljudska prava – sa fundamentalnim principima postavljenim u međunarodnim pravnim instrumentima – zadani ciljevi će se proširiti. Razmišljanje o iskustvu koje smo stekli kroz preuzimanje odgovornosti vodi prema širem razumijevanju samoga sebe kao građanina. Štaviše, ovo iskustvo vodi ne samo prema većem preuzimanju odgovornosti, već i prema automatskom preuzimanju odgovornosti.

Baš onako kako je na početku citata iz pjesme Džona Denvera navedeno: „Ja sam taj koji je odgovoran, ja živim taj san”, učenici bi trebalo da iskuse preuzimanje odgovornosti. Trebalo bi da donose odluke i budu odgovorni za rezultate svojih odluka. Učiti i živjeti demokratiju u školi znači da je škola mjesto u kojem se pripremate za život, ali je istovremeno i mjesto u kojem živite i odlučujete zajedno. Svakome je očito da postoje jasne podijele uloga i da su zakoni i pravila potrebni. Uprkos tome, u većini škola širom svijeta ne koristi se u potpunosti mogućnost da se učenicima dâ više prostora za preuzimanje odgovornosti. Nastavnici i direktori to vrlo lako mogu promijeniti unutar postojećeg okvira zakona i pravila.

Cilj obrazovanja za demokratiju i ljudska prava jeste da podrži razvoj kompetencija u tri područja. Ova nastavna jedinica ima sljedeći profil kompetencija:

Kompetencija u …
… političkoj analizi i procjeni … korišćenju metoda … političkom odlučivanju i djelovanju
** ** ***
Nastavna sredstva
U ovoj jedinici koristiće se sljedeća nastavna sredstva iz nastavnog kompleta za učenike. Nastavnik mora da odluči hoće li nekim ili svim učenicima trebati dodatna priprema za rad sa ovim sredstvima.
X Istraživanje u biblioteci
X Istraživanje pomoću interneta
X Provođenje intervjua i anketa
0 Tumačenje slika
0 Mentalne mape
0 Izrada postera
0 Održavanje izložbi
X Planiranje i održavanje prezentacija
X Pripremanje slajdova ili powerpoint prezentacije
X Pisanje novinskih članaka
0 Izvođenje predstava
X Održavanje debata

NASTAVNA JEDINICA 7: Odgovornost

Ja postajem eko … moja škola učestvuje!

Na koji način vrijednosti učenika odražavaju njihov koncept ljudskih prava?

Naslov lekcije Vaspitno-obrazovni ciljevi Nastavni zadaci Nastavni materijali Metodi

Lekcija 1:

Odgovornost

 

Učenici smatraju da je odgovornost pojam koji je povezan s ljudima, stvarima i zadacima. Učenici sakupljaju i analiziraju novinske članke i časopise koje čitaju u svojoj zajednici. Prave poster na kojem bilježe svoje nalaze. Radni materijal. Grupni rad.

Lekcija 2 :

Škola je život: živjeti ekološki?

Učenici shvataju da njihova škola nije samo mjesto učenja već i mjesto za život. Planiraju da preuzmu „ekološku“ odgovornost za svoj „životni prostor“. Planiraju se i razvijaju razne mogućnosti za ekološko ponašanje. Radni materijal. Grupne prezentacijeplenarna rasprava.

Lekcija 3 :

Kako ja mogu da počnem da budem odgovoran?

Učenici planiraju konkretno sprovođenje individualnih koraka. Ciljevi učenika trebalo bi da budu razni aspekti poput realnog upravljanja vremenom, mogućnost kompromisa u grupi te fleksibilnost uopšteno. Učenici koriste dato vrijeme za sprovođenje planiranih aktivnosti Individualni rad zavisno od plana aktivnosti. Praktična primjena.

Lekcija 4:

Kako smo prošli – koji je plan?

Kako bi završili ovu nastavnu jedinicu, učenici pokušavaju zamijeniti stavove kako bi razumjeli šta znači preuzeti odgovornost u drugim situacijama. Ovo je dalji korak u boljem razumijevanju demokratske participacije. Učenici prenose iskustvo koje su imali radeći u malim grupama na druge situacije. Radni materijal. Plenarna rasprava, grupni rad.