Radni list za učenike 7.1: Kako napisati članak

Living Democracy » Textbooks » Radni list za učenike 7.1: Kako napisati članak

Osnovna struktura članka

1. Naslov

Svaki članak mora imati naslov.  On ima važnu funkciju. Naslov ne bi trebalo da bude bombastičan, ali bi trebalo da privuče pažnju čitaoca i da ga navede da nastavi da čita.

Čitaoci samo pogledom prelete stranice i odaberu članke koji ih zanimaju. Zato naslov mora čitaocu zapasti za oko – stoga neka bude kratak, napisan velikim podebljanim slovima i odvojen od teksta koji slijedi.

2. Uvodni dio

Uvodni dio obično će biti prvi odlomak vašeg članka (proizvođači novina to često zovu „glavni dio“). Pravilo je da je istaknut podebljanim slovima.

Uvod daje čitaocu najvažnije informacije. U informativnom uvodnom tekstu, čitalac pronalazi odgovore na ključna pitanja.

Kod književnih i drugih tekstova koji su više usmjereni na emocije nego na činjenice uvodne rečenice obično su posvećene živom opisu određene scene. Kod takvih tekstova čitaoca nećemo moći zainteresovati činjenicama nego upotrebom stilskih sredstava.

3. Upotreba jezika i stila

Pažljiva i precizna upotreba jezika za jedan dobar članak možda je i važnija nego pravilna primjena novinskog stila pisanja. Ako novine uporedimo sa kućom, onda različiti novinarski stilovi pisanja i prezentacije predstavljaju namještaj, ali riječi su cigle od kojih je kuća napravljena.

I dok se bez namještaja nekako i može, u kući bez cigli ne možemo živjeti. Emotivno pisani članci, uz jednu „ljudsku komponentu“, veoma su popularni u novinama. Ali pripazite, supa ne valja ni kada je presolite (i dobrih stvari može biti previše)!

To nas dovodi do rečenice. Neka vam rečenice budu kratke i jednostavne. Čitaoci mogu imati problema da shvate rečenice koje imaju više od 14 riječi. A rečenice sa 25 i više riječi su jednostavno nerazumljive. U svakom slučaju, izbjegavajte komplikovanu rečeničnu strukturu, puno zareza i umetnute rečenice. Naviknite se na to da pročitate svaku rečenicu čim je napišete: je li jasna i razumljiva? Ima li u njoj nekih nepotrebnih riječi?

Pravopisne greške ne samo da odaju loš utisak nego i iritiraju čitatelja jer mu odvlače pažnju od same poruke. Pregledajte članak prije nego što ga predate, tj. provjerite jesu li vam informacije tačne i potpune (što se svodi na vjerodostojnost informacija), ima li gramatičkih grešaka, je li vam stil odgovarajući i je li članak razumljiv.