2 – Radni materijal 2: Dvije kategorije materijala za obrazovanje za demokratiju i ljudska prava

Living Democracy » Textbooks » 2 – Radni materijal 2: Dvije kategorije materijala za obrazovanje za demokratiju i ljudska prava

Nastava i učenje bez neke vrste materijala nije nemoguće jer su materijali medij koji daje sadržaj, teme, informacije i podatke. Učenici razvijaju svoje sposobnosti baveći se određenim aktivnostima, što znači da „nešto rade” s nekim predmetom. Prvi na pamet padaju udžbenici ili radni listovi, i oni zaista jesu bitni za obrazovanje za demokratiju i ljudska prava.

Dvije kategorije materijala za obrazovanje za demokratiju i ljudska prava

Međutim, specifičan profil obrazovanja za demokratiju i ljudska prava odražava se širim konceptom materijala i medija. Udžbenici i radni listovi primjeri su štampanih medija. U interaktivnom konstruktivističkom učenju nastavnici i učenici stvaraju različite kategorije materijala. Oni su autentični jer su materijali iz prve ruke, proizvedeni na licu mjesta, u određenoj situaciji, za ljude koji su prisutni tamo i tada. Ktroz obrazovanje za demokratiju i ljudska prava zato, nastavnici i učenici nijesu samo korisnici materijala nego i njihovi proizvođači. U priručnicima II do VI ovog izdanja obrazovanja za demokratiju i ljudska prava predstavljeno je mnogo primjera za tu kategoriju materijala, koju vrlo često stvaraju učenici u okviru iskustvenog učenja ili radom na projektima, a opisi nastavnih jedinica i lekcija istražuju njihov bogati nastavni potencijal za učenike.

Tabela zahtjeva nastavnog procesa i materijala

Sljedeća tabela povezuje neke od tipičnih primjera za te dvije kategorije materijala – dobijenih putem medija i nastalih u procesima interakcije između nastavnika i učenika – za različite aspekte razvoja kompetencija kroz obrazovanje za demokratiju i ljudska prava. Ne zagovaramo pristrasnost prema jednom tipu materijala, već integrisani pristup. Međutim, održavanje nastave kroz demokratiju i ljudska prava od nastavnika zahtijeva da ozbiljno shvataju materijale koje naprave učenici.

Aspekti razvoja kompetencije Materijali prenešeni putem medija Materijali nastali u procesima učenja
Materijali koje su izradili nastavnici Materijali koje su izradili učenici
Prethodni razvoj učenika (Takvi mediji i materijali, naravno, postoje – na primjer, dječije knjige ili filmovi – ali oni su izvan nastavnikove percepcije) Prethodno razvijeni koncepti, prijašnje iskustvo i procesi socijalizacije u porodici ili s vršnjacima, prethodno usvojene informacije u školi i van nje
Definisanje teme, izrada plana za čas ili temu Ideje dobijene kroz brainstorming ili diskusiju
Informacije

Aktuelne novosti (štampane, TV, DVD, internet)

Udžbenici

Predavanje

Pribavljanje osnovnih materijala (na primjer, flipchart table, markeri, papir u boji)

Doprinosi učenika u nastavi (na primjer, dekonstrukcija poruka prenešenih putem medija, sažeci, domaći zadaci, prezentacije, argumenti u raspravama i debatama, komentari, pitanja)
Analiza i razmatranje Tematika i kontroverzna pitanja u politici i nauci (radni listovi, udžbenici)

Objašnjenje ključnih koncepata

Kritika koja zahtijeva dekonstrukciju

Uvježbavanje vještina Radni listovi (uputstva za vježbanje) Pokazivanje i usmjeravanje Povratne informacije
Participacija i aktivno djelovanje Vođenje sjednica Pitanja, primjedbe, uvidi, interesi
Procjenjivanje i vrednovanje

Testovi

Upitnici

Portfoliji

Posmatranje

Samoprocjenjivanje

Povratne informacije

Definisanje potreba za dalje učenje