Poglavlje 3 – Upoznavanje ljudskih prava

Living Democracy » Textbooks » Poglavlje 3 – Upoznavanje ljudskih prava

V6_P25&94

Uvod

Ilustracija prikazuje niz predmeta koje su poznati djeci i mladima. Svaki može predstavljati simbol ljudskih ili dječijih prava – šator (odmor), kišobran (zaštita), tanjir sa hranom (fizičke potrebe), knjige (obrazovanje, sloboda misli), plišani medvjedić (odmor i igra), zastava (državna zaštita građanskih prava), kutija sa prvom pomoći (zdravstvena zaštita), koverta (sloboda komunikacije i izražavanja), kuća (privatnost). Globus može predstavljati ideju zaštite ljudskih prava za svako ljudsko biće. Simboli su raspoređeni razigrano, jedan iznad drugoga, i možemo ih zamisliti kako se vrte u krug. Na ovakav način, povezani su kako bi gradili cjelinu koja predstavlja više od svojih djelova. Ako bismo uzeli jedan dio, cjelina bi se srušila.

Slika je primjer koji pokazuje koliko su moćni naizgled vrlo jednostavni simboli. Tražiti simbole za ljudska prava zadatak je koji se može dodijeliti mlađim učenicima kao i starijima. To im omogućava da povezuju svoje lično iskustvo sa ljudskim pravima i da istražuju značaj ljudskih prava za svoje živote. Nekoliko vježbi u ovom poglavlju slijedi ovaj pristup.

Vježbe u ovom poglavlju odnose se na ljudska prava – ključnu temu u obrazovanju za ljudska prava. Druga poglavlja, kao što je ono o vrijednostima, naglašavaju podučavanje kroz ljudska prava – sa ljudskim pravima kao pedagoškom smjernicom. Ove vježbe se usredsređuju na podučavanje o ljudskim pravima:

  • poznavati ljudska prava: učenici detaljno znaju jedno ili nekoliko ljudskih prava i razumiju osnovne principe
  • čitati ljudska prava – polako i pažljivo jer je svaka riječ važna;
  • povezivati ljudska prava sa svakodnevnim životom; učenici razmatraju svoja lična iskustva i svoje želje i potrebe kroz perspektivu ljudskih prava.

Ovaj pristup prikladan je učenicima svih uzrasta.

Nekoliko vježbi primjeri su učenja zasnovanog na rješavanju zadataka. Učenici izrade poster ili kutiju s blagom i stvaraju simbol koji predstavlja određeno ljudsko pravo. Vježbe u kojima se podstiču kreativne vještine učenika, predstavljaju promjenu u odnosu na standardno učenje iz udžbenika.

Svi vježbe zahtijevaju pažljivo razmišljanje u razredu. Učenici treba da razumiju da se ljudska prava mogu prekršiti, te da zato moraju biti pod zaštitom zakona i sredstvima njegovog sprovođenja (policija,  kazneni sistem).

Sa starijim učenicima moguće je učiniti neke dodatne korake. Ljudska prava su fundamentalna prava, što znači da ni jedna vlast ne može garantovati ta prava niti je u poziciji da nam ih oduzme.

Učenici treba da znaju da postoje osnovni sporazumi o ljudskim pravima kao što je Evropska konvencija o ljudskim pravima. Moraju da razumiju da su naša prava imaju granice koje su postavljene pravima drugih. Potrebno je da sami otkrijemo kako da ih postavljamo, a ukoliko je potrebno, zakonodavci i sudije će morati da odluče. Kao što izvještaji Savjeta Evrope i nevladinih organizacija pokazuju, država takođe može biti prijetnja ljudskim pravima. U takvim slučajevima, građani se mogu obratiti nacionalnim ustavnim sudovima ili Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburgu.