Lekcija 2: Moji lični simboli (grb I)

Living Democracy » Textbooks » Lekcija 2: Moji lični simboli (grb I)

To je ono što sam ja

Vaspitno-obrazovni ciljevi Učenici podstiču svoje samopoštovanje tako što otkrivaju i ocjenjuju svoje pozitivne karakteristike.
Nastavni zadaci Učenici stvaraju svoje vlastite simbole koje će biti dio zajedničkog grupnog grba. Postavljaju sebi pitanja o vlastitoj percepciji samih sebe i koriste prednosti identifikovane u prvoj lekciji. Učenici formiraju grupe kao preduslov trećoj lekciji.
Materijali Tabele iz prethodne lekcije, štampane kopije grba (dva po učeniku), bojice, makaze.
Metodi Individualni rad, formiranje grupa.

Popratne informacije

U evropskoj tradiciji grb, ili preciznije rečeno, heraldički znak, jeste dizajn koji pripada pojedinačnoj osobi (ili grupi ljudi) i koji se koristi na razne načine. Istorijski gledano, grbove su koristili vitezovi kako bi se razlikovali od neprijateljskih vojnika. U kontinentalnoj Evropi gradovi su takođe mogli imati grbove. Za razliku od pečata i ostalih oznaka, grbovi imaju formalni opis dat u detaljima. U 21. vijeku, grbove i dalje koriste razne institucije i pojedinci (nekoliko univerziteta, na primjer, donijelo je smjernice o tome na koji se način smiju koristiti njihovi grbovi, kako bi ih zaštitili.

Umjetnost dizajniranja, prikazivanja, opisivanja i bilježenja grbova zove se heraldika. Upotreba grbova od strane država, opština, gradova i sela zove se građanska heraldika.

Opis lekcije

1. Lekcija 2 započinje tako što se formiraju grupe od po četiri učenika. Preporučuje se da se grupe formiraju kroz igru, dijeleći sparene karte u kompletima od četiri ili pak slike u kompletima od četiri, itd. Zadatak učenika je da pronađu druge partnere i da na taj način formiraju grupu.

2. Potom učenici treba da sjednu zajedno u svojim grupama. Svaki učenik dobija jednu kopiju grba. Druga kopija se stavlja na sredinu stola. Postoje četiri djela grba i svaki učenik bi trebalo da izabere jedan dio. Treba olovkom da upišu svoja imena na primjerak grba koji se nalazi na sredini stola. Na svojoj kopiji treba da počnu sa izrezivanjem svog vlastitog komada grba.

3. Nastavnik potom treba od učenika da zatražiti da razmisle o ličnim simbolima koje mogu upotrijebiti da predstave sami sebe. „To je ono što sam ja“ treba da bude krilatica za ovaj zadatak. Proširena poruka ovog zadatak trebala bi da bude „To je ono što ja doprinosim ovoj grupi“. Kako bi to napravili, učenici treba da izvade tabele koje su napravili u prvoj lekciji. Mogu dobiti neke ideje iz kolumni poput: „Volim to da radim i to radim“ i „Ne radim to, a volio bih“. Sada učenici moraju da pronađu simbole koji predstavljaju njihove jače strane kako bi ih ucrtali u svoj dio. Sljedeća pitanja mogu biti od koristi:

  • Kako vidiš samog sebe?
  • Šta ti je potrebno ?
  • Šta si sposoban da uradiš?
  • Za čime žališ kad se prisjetiš svog života?