1. Osnovne informacije

Living Democracy » Textbooks » 1. Osnovne informacije

Savjet Evrope najstarija je evropska organizacija. Uspostavljena je 1949. kao odgovor na posljedice Drugog svjetskog rata s primarnim ciljem zaštite i promovisanja ljudskih prava, demokratije i vladavine prava u Evropi. Savjet Evrope aktivan je u mnogim područjima, uključujući kulturu, vaspitanje i obrazovanje. U periodu od 50 godina pokrenuo je niz projekata saradnje u vaspitanju i obrazovanju sa namjerom podsticanja kulture demokratije i ljudskih prava širom Evrope.

Početkom 1990-ih, kao rezultat procesa pristupanja novih demokratija srednje i istočne Evrope, Savjet Evrope prošao je kroz značajnu transformaciju: članstvo u Organizaciji se u periodu od 10 godina više nego udvostručilo. U takvim vremenima promjene bio je neophodan sistematičniji rad na učenju o demokratiji. 1997. predsjednici i premijeri država članica Savjeta Evrope pokrenuli su novi projekat, Obrazovanje za demokratsko građanstvo. Otada je ovaj projekat doživio značajan rast i razvio snažnu dimenziju ljudskih prava i sada se naziva projektom Obrazovanja za demokratsko građanstvo i obrazovanja za ljudska prava (EDC/HRE).

Pokretanjem ovog projekta, vlade evropskih država obznanile su da ljudi moraju da uče kako da postanu demokratski građani, i da im te vještine nijesu urođene. Krajem 20. vijeka evropska društva su se suočila s nizom problema, kao što su politička apatija, migracioni pokreti s posljedicom sve izraženije socijalne raznolikosti, ekološke prijetnje i porast nasilja. Namjera pokretanja obrazovanja za demokratiju i ljudska prava bila je da se doprinese rješavanju takvih pitanja. Obrazovanje za demokratiju i ljudska prava bavi se promocijom konkretne cjeloživotne participacije u javnom životu, promocijom odgovornosti, solidarnosti, uzajamnog poštovanja i dijaloga. I upravo se u sklopu tog jedinstvenog panevropskog okvira Savjeta Evrope zadnjih 13 godina sastaju najveći stručnjaci u tom području iz cijele Evrope kako bi radili na ovim pitanjima.