8.2 Dodatne informacije za nastavnike: Konvencija o pravima djeteta

Living Democracy » Textbooks » 8.2 Dodatne informacije za nastavnike: Konvencija o pravima djeteta

Usvojena 20. novembra 1989. od strane Generalne skupštine Ujedinjenih Nacija.

Član 37.

Države potpisniće saglasne su da:

(a) Ni jedno dijete ne smije biti podvrgnuto mučenju ili drugom okrutnom, nehumanom ili ponižavajućem postupanju ili kazni. Ni smrtna kazna ni doživotna robija bez mogućnosti oslobađanja ne mogu se nametnuti kod prestupa koji su počinile osobe mlađe od osamnaest godina;

(b) Ni jednom se djetetu neće nezakonito i proizvoljno oduzeti sloboda. Hapšenje, pritvaranje ili zatvaranje djeteta obavljaće se u skladu sa zakonom, kao krajnja mjera i na najkraće moguće vrijeme;

(c) Sa svakim djetetom lišenim slobode postupat će se humano i s poštovanjem prema urođenom dostojanstvu ljudske osobe, i na način koji uzima u obzir potrebe osobe te starosti. Posebno, svako će dijete lišeno slobode biti odvojeno od odraslih, osim ako to nije u najboljem interesu djeteta, a imat će pravo da održava kontakt sa svojom porodicom putem dopisivanja i posjeta, osim u izuzetnim okolnostima;

(d) Svako dijete lišeno slobode imat će pravo na brz pristup zakonskoj i drugoj odgovarajućoj pomoći, pravo da ospori zakonitost svog lišavanja slobode pred sudom ili drugom nadležnom, nezavisnom i nepristrasnom vlasti i na brzu odluku o bilo kojoj takvoj akciji.”

Član 40.

(…) 3. Države potpisnice će nastojati da promovišu uspostavu zakona, procedura, nadležnih vlasti i institucija koje se posebno bave djecom za koju se navodi, koja su optužena ili za koju se smatra da su prekršila krivični zakon, i to naročito:

(a)  Određivanjem minimalnog starosnog doba ispod kojeg se smatra da djeca nijesu sposobna učiniti prekršaj prema krivičnom zakonu;

(b) Određivanjem mjera postupanja s takvom djecom bez pribjegavanja sudskim postupcima, uz osiguranje punog poštovanja ljudskih prava i pravne zaštite kad god je to primjereno i poželjno.

4. Djeci moraju biti dostupne različite mogućnosti, kao što su naredbe o brizi, usmjeravanju i nadzoru; savjetovanje; uslovna kazna; usvajanje; obrazovni i stručni programi i druge alternative zatvoru, da bi se obezbijedilo da se sa djecom postupa na način koji odgovara njihovoj dobrobiti, a proporcionalan je i okolnostima i prekršaju.”

Izvor: Rolf Gollob/Peter Krapf: Istraživanje dječjih prava. Planovi časa za osnovnu školu. EDC/HRE, 5. dio, Strasbourg 2007, str. 77ff.

Za dalje čitanje: Cyndi Banks, Etika krivičnog prava, Thousand Oaks, 2004. PDF verzija, poglavlje 5, Svrha krivične kazne, dostupna na http://www.sagepub.com.