Poglavlje 2 – Pojašnjavanje vrijednosti

Living Democracy » Textbooks » Poglavlje 2 – Pojašnjavanje vrijednosti

V6_P19&93

Uvod

U modernim društvima, možemo i moramo – izabrati vrijednosti za koje smatramo da su važne i značajne za nas. Kad donosimo takve odluke, koristimo našu ličnu slobodu, slobodu misli i uvjerenja kao i našu slobodu izražavanja kada javno iznosimo naša uvjerenja. Stoga se vježbe u ovom poglavlju odnose na osnovni princip ljudskih prava – slobodu osobe ili pojedinca.

Međutim, ilustracija pokazuje da lične slobode dolaze s potrebom za donošenjem odluke. Slobodni ljudi mogu biti jako usamljeni. Niko nam ne može, niti bi smio, govoriti u šta da vjerujemo ili koje vrijednosti treba da izaberemo. Sami moramo donijeti odluku – a kako bi inače znali šta je važno u životu? Izbor vrijednosti je, stoga  ključno pitanje za mlade ljude u njihovim naporima da odgovore na pitanja: Ko sam ja? Koji je moj identitet?

Na osnovu različitih mišljenja, i potreba društva kao cjeline, shvatamo da sloboda pojedinca vodi ka pluralističkom društvu, čiji se članovi drže različitih vrijednosti i uvjerenja. Pluralizam može biti izvor sukoba. Ovo podstiče pitanje na koje će se vrijednosti oslanjati naše društvo i naša demokratija, na primjer vrednovanje kompromisa, nenasilja ili integracije manjina. Kao pravilo, ako pripadnici jednog društva uspiju da se usaglase oko pravila mirnog, nenasilnog raspravljanja i donošenja odluka, onda se mogu nositi s jako mnogo kontroverzi u svojim stavovima i interesima.

Sva ta pitanja jednako su važna u mikro društvu školskog razreda kao i u društvu kao cjelini. U demokratskoj zajednici, ni jedan pojedinac ili vlast nemaju pravo da definišu vrijednosti za sve. Umjesto toga, građani će pregovarati da postignu dogovor oko minimuma određenih vrijednosti. Stoga, nije posao nastavnika da određuje vrijednosti u pogledu političke ispravnosti ili određenog uvjerenja ili ideologije. Učenici treba da uče kako da koriste svoju slobodu misli i kako da dijele svoje odluke s drugima.

Ove vježbe pomažu učenicima u razvoju vještina pregovaranja. Postaju svjesni osnovnog principa reverzibilnosti. Oni shvataju da je naš izbor vrijednosti snažno povezan s našom društvenom situacijom i našim interesima. U svakoj vježbi, način na koji učenici vode raspravu – mirno i uz međusobno poštovanje – jednako je važno kao i ono za šta se zalažu ili protiv čega raspravljaju.