NASTAVNA JEDINICA 4: Sukob

Living Democracy » Textbooks » NASTAVNA JEDINICA 4: Sukob

Šta uraditi kada se ne slažemo?

ID_5599

Koncept mira ima veoma važnu kulturološku dimenziju. U orijentalnim kulturama mir se tradicionalno više odnosi na unutarnji mir (mir u srcu ili duši), dok se u zapadnom svijetu, mir smatra nečim što postoji izvan pojedinca (odsustvo rata ili konflikta i nasilja). Na primjer, u Indiji mir se kaže „shanti“ i podrazumijeva savršeni red ili mir duše. Gandi je svoju filozofiju i strategiju zasnivao na konceptu pod imenom Ahimsa, što u suštini znači ustezanje od svega što je na bilo koji način štetno. On je kazao: „Ahimsa doslovno znači nenasilje, ali za mene ima mnogo šire i neuporedivo šire značenje. To znači da ne smijete nikoga uvrijediti; ne smijete imati okrutne misli, čak ni kada se one odnose na one koje smatrate neprijateljima. Za sljedbenike ove doktrine neprijatelj ne postoji.“ U tradiciji Maja, mir se odnosi na koncept blagostanja. On je povezan sa idejom savršene ravnoteže između različitih područja našeg života.16

„Pozitivni mir“ opisuje stanje u kome je kolektivna volja usmjerena ka promovisanju mira i uklanjanju prepreka miru. To podrazumijeva zalaganje za socijalnu pravdu, čime se ide dalje od postavke da je mir odsustvo straha, nasilja i rata. To takođe podrazumijeva zalaganje za nenasilno rješavanje konflikata i nastojanje da se podstaknu takve sposobnosti kod grupa i pojedinaca, kako bi se društveni problemi rješavali na konstruktivan način. Za one koji se bave obrazovanjem za demokratiju i ljudska prava to takođe podrazumijeva i promovisanje demokratskih procesa u učionici, razgovor na temu moći i zloupotrebe moći, kao i konstantne napore na usavršavanju vještine slušanja, vođenja konstruktivnog dijaloga i spremnosti za rješavanje sukoba.17

Je li nasilje prirodno? Mnogi su uvjereni da su ljudska bića prirodno nasilna i da, shodno tome, ne možemo izbjeći ratove, konflikte i druge oblike nasilja u životu i društvu. Drugi stručnjaci za ovu oblast tvrde da mi možemo izbjeći nasilne misli, osjećanja i djela. Seviljska izjava o nasilju, koju je 1986. godine sačinila grupa mislilaca i naučnika iz mnogih zemalja sjevera i juga, istoka i zapada, potvrđuje navedenu tvrdnju sljedećim riječima:

“1. Naučno je netačno reći da smo od svojih životinjskih predaka naslijedili tendenciju da ratujemo (…). Ratovanje je pojava vezana isključivo za čovjeka i ne javlja se kod drugih životinja (…).
2. Postoje kulture koje vjekovima nijesu ratovale, a postoje i one koje često ratuju u određenim periodima, ali ne i uvijek (…).
3. Naučno je netačno reći da je rat ili neko drugo nasilno ponašanje genetski programirano u našoj ljudskoj prirodi (…).
4. Naučno je netačno reći da čovjek ima „nasilan um“ (…) naša djela posljedica su našeg odgoja i načina socijalizacije (…).“

Većinu nas okolina je odgojila tako da reagujemo agresivno i nasilno. Mi učimo da mislimo, osjećamo i djelujemo agresivno, a nekada čak i nasilno. Gdje god da živimo, izloženi smo društvenom i kulturnom pritisku koji nas usmjerava da gotovo konstantno čitamo o nasilju, gledamo nasilje i slušamo o nasilju. Televizijske emisije, reklame, novine, video igre, te filmska i muzička industrija u velikoj mjeri doprinose takvom stanju stvari. Već do perioda adolescencije dijete vidi na hiljade ubistava i činova nasilja samo putem televizije. Svjesno ili ne, naše moderno društvo zapravo odobrava nasilje. Nasilje se smatra pozitivnom vrijednošću.

U mnogim kulturama odbijanje nasilja, fizičkog nasilja i konfrontiranja smatra se znakom slabosti, osobito kod muškaraca, koji su već od ranog djetinjstva izloženi velikom pritisku od strane svojih vršnjaka.18

Za dodatne informacije, vidi listu s materijalima za nastavnike na kraju ove nastavne jedinice.

Obrazovanje za demokratiju i ljudska prava

Kroz ovaj niz lekcija učenici će:

  • dobiti nova saznanja o mehanizmima koji stoje iza konflikta,
  • dobiti nova saznanja o nenasilnom rješavanju konflikata,
  • poboljšati vlastitu sposobnost rješavanja konflikta u svojoj okolini,
  • poboljšati vlastitu sposobnost da razmišljaju o gledištima i potrebama svih strana u konfliktu,
  • dobiti nova saznanja o konfliktu između ljudskih prava,
  • usavršiti kritičko mišljenje o upotrebi nasilja,
  • dobiti nova saznanja o tome kako se suočiti s nasiljem s kojim se susretnu,
  • biti podstaknuti da rješavaju konflikte na nenasilan način.

NASTAVNA JEDINICA 4: Sukob

Šta uraditi kada se ne slažemo?

Naslov lekcije Obrazovni ciljevi Učenički zadaci Sredstva Metodi

Lekcija 1:

Rješavanje sukoba

Uvođenje pristupa rješavanja sukoba u šest koraka. Analizirati sukob; pronaći rješenja. Radni list za učenike 4.1 Rad u manjim grupama.

Lekcija 2:

Primjena pristupa u šest koraka

Učiti kako primijeniti pristup u šest koraka. Analizirati sukob; pronaći rješenja.

Radni list za učenike 4.1

Radni list za učenike 4.2

Rad u manjim grupama.

Lekcija 3:

Konflikt između ljudskih prava.

Učiti kako prepoznati i analizirati situacije u kojima su ljudska prava u sukobu. Analizirati situaciju u kojoj su ljudska prava u sukobu.

Radni list za učenike 4.3

Radni list za učenike 5.2

Rad u manjim grupama.

Kritičko razmišljanje.

Lekcija 4:

Upotreba nasilja

Razviti kritičko razmišljanje o prihvatljivosti upotrebe nasilja i o ličnom ponašanju. Razmišljati o upotrebi nasilja i o svom vlastitom ponašanju. Radni list za učenike 4.4

Rad u manjim grupama.

Kritičko razmišljanje.

 

 

16. Tekst iz «COMPASS-a, priručnika za obrazovanje mladih za demokratiju i ljudska prava», Savjet Evrope, Strasbourg 2002., str. 376ff
17. Iz „Rječnika pojmova obrazovanja za demokratiju i ljudska prava“, Karen O’Shea, Savjet Evrope, DGIV/EDU/CIT (2003) 29.
18. Tekst iz «COMPASS-a, priručnika za obrazovanje mladih za demokratiju i ljudska prava», Savjet Evrope, Strasbourg 2002., str. 380.