NASTAVNA JEDINICA 9: Vlast i politika

Living Democracy » Textbooks » NASTAVNA JEDINICA 9: Vlast i politika

Kako bi trebalo upravljati društvom?

ID_5599

Politika je proces putem kojeg društvo ljudi različitih mišljenja i interesa donosi kolektivne odluke o tome kako bi njihov zajednički život trebalo da bude organizovan. To podrazumijeva ubjeđivanje i pregovaranje, kao i određeni mehanizam za donošenje konačnih odluka, kao što je, recimo, glasanje. To takođe podrazumijeva moć i vlast, kao i komponentu prisile – kako bismo bili sigurni da su kolektivne odluke obavezujuće za sve članove društva.

Politika se, stoga, definiše kroz institucije države i odnos između države i njenih građana. Taj odnos poprima različite oblike u različitim političkim sistemima, kao što su, na primjer, monarhije, demokratski sistemi ili totalitarni režimi.

U demokratskom sistemu svi građani imaju političku ravnopravnost. Kolektivne odluke donose se nekim od sistema većinskog odlučivanja, bilo da se radi o glasanju samih građana ili predstavnika koje su oni izabrali. Međutim, kod demokratske politike ne radi se samo o glasanju. Ona se takođe fokusira i na rasprave i debate, kao i na omogućavanje građanima da se i njihov glas čuje kad je riječ o pitanjima od javnog značaja.

Jedno važno pitanje u demokratskom sistemu jeste dobro funkcionisanje državnih institucija i izvršavanje odgovarajućih dužnosti od strane građana. Drugo je opseg do kojeg bi se pojedinačnim institucijama unutar demokratskog sistema, na primjer školama, trebalo upravljati na demokratski način.

Učenje za obrazovanje za demokratiju i ljudska prava

Kroz ovaj niz lekcija učenici će:

  • dobiti nova znanja o različitim načinima vladavine i njihovim posljedicama za građane;
  • bolje razumjeti odgovornosti i funkcionisanje struktura vlasti, kao i odgovarajućih dužnosti građana;
  • dobiti nova znanja o demokratskim procesima;
  • saznati više o političkom sistemu u svojoj zemlji.

Čitalac će primijetiti da se u sljedećim lekcijama predlaže domaći zadatak koji će učenicima pomoći u učenju i razumijevanju. Idealno bi bilo kada bi sljedeće lekcije počele uvodom koji bi dali učenici. To oduzima vijeme i često se javljaju pitanja u razredu što ukazuje na potrebu za ponavljanjem ili objašnjavanjem, ili se mogu razviti spontane rasprave. Često nastavnik mora odlučiti dopušta li mu vrijeme dodatni čas kako bi se razjasnile učeničke potrebe i intersi. Očito, postoje granice proširivanja nastavne jedinice, pa su potrebne alternativne mogućnosti. Ako je vrijeme ograničeno, nastavnik može pokupiti neke ili sve pisane zadatke i dati povratnu informaciju ili, u nekim slučajevima, i ocijeniti učeničke radove. Učenici takođe mogu dobrovoljno predati svoje radove. Konačno, domaći zadatak može poslužiti kao ponavljanje ili nastavak da bi se pripremili za test. Načelno, nastavnik bi uvijek trebalo da uzme u obzir svrhu učeničkog domaćeg rada i odluči hoće li ga uključiti u svoje kasnije lekcije i ako hoće, na koji način.

O primjeru takvog planiranja raspravlja se u opisu četvrte lekcije.

NASTAVNA JEDINICA 9: Vlast i politika

Kako bi trebalo upravljati društvom?

Naslov lekcije Obrazovni ciljevi Učenički zadaci Sredstva Metodi

Lekcija 1:

Ko je zadužen za upravljanje?

Učenici uče o različitim oblicima vlasti, npr. demokratiji i diktaturi. Učenici razmatraju pravičnost sistema vlasti u jednom imaginarnom društvu. Primjerci radnog lista za učenike 9.1 za svakog učenika, papir i olovke. Priča, rad u paru, razredna rasprava, formalna debata.

Lekcija 2:

Da si ti predsjednik

Učenici mogu objasniti uloge i odgovornosti vlasti. Učenici zamišljaju da su oni na vlasti i moraju donijeti odluku kako bi trebalo potrošiti budžetski novac.  Uzimaju u obzir vrstu društvenih ideala koje bi htjeli postići. Veliki list papira, flomasteri i podsjetnik za svaku grupu od po 4 do 6 učenika. Posteri, prezentacije, rad u manjim grupama i razredna rasprava.

Lekcija 3:

Ja i moja uloga

Učenici uče o obavezama građana u demokratskom društvu. Učenici raspravljaju o vrstama odgovornosti koje građani imaju i kako ih podstaknuti da ozbiljnije shvate svoje odgovornosti. Kartice za raspravu (radni list za učenike 9.2), veliki list papira  i flomasteri za svaku grupu od 4 do 6 učenika. Prezentacije, rad u manjim grupama i razredna rasprava.

Lekcija 4:

Učenički parlament

Učenici mogu definisati kriterijume vezane  za način kojim bi se trebalo vladati školom i o ulozi vijeća učenika u tom procesu. Učenici raspravlju kako bi radio njihov idealni učenički parlament. Upitnik za svakog učenika (radni list za učenike 9.3),  veliki komad papira i flomasteri za svaku grupu od 4 do 6 učenika. Prezentacije, individualni i rad u manjim grupama. Razredna rasprava.